۷ نکته طلایی برای تقویت زبان با فیلم

۷ نکته طلایی برای تقویت زبان با فیلم

۱۳۹۸/۱/۲۰ سه شنبه


قطعاً همه ما در رابطه با تاثیر تقویت زبان انگلیسی به واسطه ویدیو و فیلم‌های مختلف شنیده‌ایم و حتی شاید تصمیم به انجام این کار هم گرفته باشیم و برای انجام آن تلاش کرده باشیم اما آیا دیدن ویدیو یا فیلم به تنهایی کفایت می‌کند و ما را به هدفمان که تقویت زبان انگلیسی هست می‌رساند؟

پاسخ مسلماً خیر است، این موضوع کاملاً بدیهی است که یادگیری هر چیزی مستلزم دانستن شیوه یادگیری آن می‌باشد و هر دانش و حرفه‌ای شیوه یادگیری به خصوصی دارد و این اصل در رابطه چگونگی تقویت زبان انگلیسی با مشاهده فیلم هم صدق می‌کند؛ به همین دلیل در ادامه این مطلب ۷ مورد از نکاتی که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توانید زبان انگلیسی خود را با دیدن ویدیو و فیلم تقویت کنید، توضیح داده می‌شود. حتی اگر مبتدی باشید و همین الان تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی گرفته باشید هم به واسطه این نکات پیشرفت قابل توجهی خواهید کرد. 

 

۱- انتخاب ویدیو و فیلم مناسب

اولین و مهم‌ترین نکته در رابطه با یادگیری این موضوع انتخاب ویدیویی مناسب است و بسیار مهم می‌باشد که شما به موضوع ویدیوهایی که جهت یادگیری زبان انگلیسی می‌بینید علاقه داشته باشید، مثلاً اگر کسی برای یادگیری زبان انگلیسی در حال تماشای یک مستند چند دقیقه‌ای حیات وحش باشد اما به آن علاقه نداشته باشد، مسلماً این باعث بی‌حوصلگی آن فرد شده و نتیجه نامطلوبی دارد و حتی ممکن است باعث سلب انگیزه آن شخص در یادگیری و تقویت زبان انگلیسی شود، به همین علت همیشه باید در انتخاب ویدیوی مورد نظر دقت بالایی داشته باشیم.

از آن جایی که همه افراد علاقمند به پیگیری موضوعات و ژانرهای مورد علاقه و محبوب خود هستند، تماشای آن‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی برای تقویت زبان انگلیسی داشته باشد. برای مثال شخصی که علاقمند به ژانرهای تخیلی است با دیدن مستندهای مختلف و فیلم‌های مرتبط با آن نه تنها سرگرم می‌شود و ساعات خوبی را سپری می‌کند بلکه با دیدن ویدیو زبان خودش را هم تقویت می‌کند. بد نیست بدانید که یادگیری همراه با شادی فوق‌العاده بهتر و دقیق‌تر صورت می‌گیرد.

به طور کلی ژانرهای ویدیویی که باعث ایجاد هیجان و شادی در شما می‌شوند، می‌توانند تاثیر بسیار مثبتی در روند یادگیری زبان شما داشته باشند. شما می‌توانید با تکرار و چندین بار دیدن فیلم مرتبا تمرکز و مهارت خود را افزایش دهید و هر بار ویدیو یا فیلم مورد نظر هم هیجان کافی برای‌تان داشته باشد.

 

۲- ابتدا ویدیو یا فیلم را فقط تماشا کنید

بدون هیچ دغدغه خاصی فیلم مورد نظر خود را تماشا کنید و از آن لذت ببرید، توجه داشته باشید که در این مرحله هدف درک و فهمیدن فیلم است پس می‌توانید آن را با زیرنویس فارسی مشاهده کنید. اگر لازم می‌دانید فیلم را چندین بار برای درک کامل تماشا کنید یا حتی چند بار با دوستانتان به تماشای آن بنشینید. این کار برای آماده‌سازی ذهن شما نسبت به جملات و اتفاقات مربوطه ضروری است.

 

۳- فیلم‌های کوتاه را انتخاب کنید

بهترین انتخاب برای فیلم‌هایی که در راستای تقویت زبان مورد استفاده قرار می‌گیرند، فیلم‌های کوتاه یا فیلم‌های پارت‌بندی شده هستند. فیلم‌های طولانی نه تنها امکان پیگیری کامل را ندارند بلکه گاهی حوصله شما را سر می‌برند! حتی اگر اراده قوی هم داشته باشید پس از مدتی ممکن است به دلیل وقت زیادی که از شما می‌گیرند، شما را پشیمان کنند. علاوه بر همه این‌ها، فیلم‌های کوتاه اجازه چندین بار تماشا را به شما می‌دهند در حالی که فیلم‌های طولانی چنین اجازه‌ای به شما نمی‌دهند. البته می‌توانید یک فیلم چند ساعته را برای تماشا انتخاب کنید اما سعی کنید با پارت‌بندی دقیق پیش بروید تا به مشکلی بر نخورید.

در نهایت باید بگوییم که فیلم‌های ۲۰ دقیقه‌ای یا فیلم‌هایی که به پارت‌های ۲۰ دقیقه‌ای تقسیم می‌کنید، بهترین انتخاب‌های ممکن برای تقویت زبان انگلیسی با فیلم هستند.

 

۴- فیلم را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید

در نظر داشته باشید که با یک بار دیدن فیلم با زیرنویس انگلیسی زبان شما تقویت نمی‌شود و یادگیری هر کاری مستلزم تکرار است.

ویدیو را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید و مرتبا سعی کنید معنی واژگان را با توجه به داستان فیلم حدس بزنید اگر نتواستید از دیکشنری و زیرنویس فارسی فیلم جهت پیدا کردن معنی استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که استفاده از دیکشنری و معنی کردن لغت به لغت جملات موثرتر از مشاهده زیرنویس فارسی است.

همینطور شما باید واژگان را یادداشت کنید و در پایان آن‌ها را مرور کنید و دوباره فیلم را ببینید. توصیه می‌کنیم حین مشاهده مجدد فیلم هم لیست واژگان خود را مشاهده نکنید. فراموش نکنید که شما نیازی به حفظ کردن واژگان ندارید بلکه می‌بایست روی فهمیدن آن‌ها تمرکز کنید.

 

۵- فیلم را بدون زیرنویس مشاهده کنید

حالا وقت آن شده که ویدیوی مورد نظر را بدون زیرنویس ببینید و اگر معنی واژه‌ای را به یاد نیاوردید آن را از لیست واژه‌های خود پیدا کنید اما به هیچ وجه به مرور کامل آن نپردازید تنها یک چک کردن سطحی کافی است.

توصیه می‌کنیم خودتان را فریب ندهید و تلاش کنید تا در استانداردترین حالت ممکن به آموزش و یادگیری بپردازید.

 

۶- تلفظ خود را تقویت کنید

در این مرحله جملات را همراه با بازیگر یا شخصی که در ویدیو صحبت می‌کند تکرار کنید. برای این کار بهتر است پس از بیان هر جمله ویدیو یا فیلم را متوقف کرده و آن جمله را با همان حس و حالی که بیان شده تکرار کنید.

 

۷- قرار نیست به کل ویدیو یا فیلم مسلط شویم

هدف از انجام این مراحل تسلط به کل واژگانی که در فیلم یا ویدیو مورد نظر بیان شده نیست بلکه هدف تمرین است و نباید هیچ وقت تمرکز خود را بر تمرین مکرر یک فیلم یا ویدیو بگذاریم بلکه باید این کار را با ویدیوهای جدید تکرار کنیم، قطعا در هر مورد علاوه بر این که با واژگان جدید آشنا می‌شویم با واژگانی که در فیلم‌های قبلی مشاهده کردیم هم مواجه می‌شویم و این باعث تمرین و مرور آن‌ها و در نهایت تسلط بر آن واژگان می‌شود.

 

جمع‌بندی

همیشه یادگیری زبان انگلیسی یکی از دشوارترین کارهای ممکن برای هر شخصی بوده است! اما راه حل تقویت زبان انگلیسی با تماشای فیلم یک راه کار بی نظیر می‌باشد که در اکثر مواقع هم مفید واقع شده است.

در واقع این نوع تمرین کردن نه تنها هزینه‌ای ندارد بلکه چندین برابر روش‌های نامتعارف مفید و کارآمد است. مشاهده رفتارهای مختلف بازیگران، آشنایی با فرهنگ آن‌ها، شنیدن صوت که باعث تقویت بخش شنیداری شما می‌شود و در نهایت لهجه کامل بازیگران همه و همه از مواردی هستند که در کمتر پکیج آموزشی می‌توانید پیدا کنید.

توصیه می‌کنیم برای تماشای فیلم و یادگیری زبان از این طریق، فیلم‌هایی را در نظر بگیرید که به شرایط آن‌ها نیاز دارید. برای مثال اگر قصد مهاجرت دارید، فیلم‌های اجتماعی یا مستنداتی که از روزمرگی مردم آن کشور تولید می‌شود، همینطور فیلم‌های طنز بهترین گزینه‌ها برای یادگیری جملات و کلمات رایج و همینطور فرهنگ آن‌ها می‌باشد.