۵ قانون که باید در مورد مهارت speaking بدانید

۵ قانون که باید در مورد مهارت speaking بدانید

۱۳۹۸/۱/۲۰ سه شنبه


بیش از اندازه گرامر نخوانید
این قانون ممکن است برای کسانی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم می‌خوانند، عجیب باشد. گرامر خواندن برای گذراندن امتحانات مهم است. ولی اگر بخواهید به راحتی انگلیسی صحبت کنید، بهتر است مهارت speaking را بدون مطالعه گرامر فرا بگیرید. 
مطالعه گرامر سرعت شما را کاهش داده و شما را گیج می‌کند. هنگام مطالعه گرامر زیاد، به جای اینکه مانند یک شخص بومی جمله‌ای را بیان کنید، به قوانین گرامر فکر می‌کنید. به خاطر داشته باشید که تنها قسمت کوچکی از انگلیسی زبان‌ها بیش از 20 درصد قوانین گرامر را می‌دانند. بسیاری از زبان‌آموزان، گرامر زبان را بیشتر از خود انگلیسی زبان‌ها می‌دانند! بسیاری از انگلیسی زبان‌ها، با وجود اینکه خیلی روان صحبت می‌کنند و در مهارت‌های چهارگانه تبحر دارند، جزئیات گرامر را نمی‌دانند. 


اصطلاحات را بیاموزید
بسیاری از زبان‌آموزان، لغات زیادی می‌آموزند و سعی می‌کنند با ترکیب این لغات، جملات درستی بسازند. انگلیسی زبانان گاهی از حجم بالای لغاتی که زبان‌آموزان می‌دانند و با وجود آن نمی‌توانند صحبت کنند شگفت‌زده می‌شوند. این موضوع به این دلیل است که آن‌ها اصطلاحات را نمی‌دانند. هنگامی که بچه‌ها یک زبان را می‌آموزند، لغات و اصطلاحات را در کنار هم یاد می‌گیرند. به طور مشابه زبان‌آموزان نیز باید لغات و اصطلاحات را همزمان بیاموزند. شما ممکن است ۱۰۰۰ لغت بدانید، ولی نتوانید یک جمله درست هم بسازید. اما اگر شما یک اصطلاح بدانید، می‌توانید صدها جمله درست بسازید. اگر شما ۱۰۰ اصطلاح بدانید از دانستن تعداد جملاتی که می‌توانید بسازید، شگفت‌زده خواهید شد. نهایتا، اگر شما ۱۰۰۰ اصطلاح بدانید، می‌توانید خیلی روان صحبت کنید.


ترجمه نکنید
هنگامی که می‌خواهید یک جمله انگلیسی بسازید، آن جمله را از زبان مادری خود ترجمه نکنید. ترتیب کلمات در زبان‌های مختلف متفاوت است و ترجمه نه تنها از سرعت صحبت کردن شما می‌کاهد، بلکه شما را به اشتباه نیز می‌اندازد. به جای آن، می‌توانید با دانستن اصطلاحات، روند صحبت کردن خود را به روندی خودکار تبدیل کنید.
مشکل دیگر ترجمه، این است که شما تلاش می‌کنید از قوانین گرامری که یاد گرفتید استفاده کنید. ترجمه کردن و فکر کردن در مورد گرامر برای ساختن جمله، کار درستی نیست.


خواندن و گوش کردن کافی نیست

در حقیقت شما باید هر آنچه را که می‌شنوید، در عمل و با صحبت کردن تمرین کنید. خواندن، شنیدن و صحبت کردن از مهمترین جنبه‌های هر زبانی هستند. در مورد زبان انگلیسی نیز همینطور است. نوزادان با ترتیب صحبت کردن، روان صحبت کردن، سپس خواندن و پس از آن نوشتن، زبانی را یاد می‌گیرند. بنابراین ترتیب طبیعی، گوش کردن، صحبت کردن، خواندن و سپس نوشتن است.

پیشنهاد ریمرسی به شما مشاهده ویدیوهای مرکز آموزش و همچنین گوش دادن به پادکست‌های وبسایت ریمرسی است. متوقف کردن جملات و تکرار بعد از آن‌ها معجزه می‌کند. تمرین و تکرار با این روش، با توجه به وجود زیرنویس تعاملی برای ویدیوها و پادکست‌های وبسایت ریمرسی بسیار لذت‌بخش و ساده خواهد بود.


مشکل اول
به نظر شما عجیب نیست که مدارس دنیا ابتدا خواندن را آموزش می‌دهند، سپس نوشتن، بعد گوش کردن و نهایتا صحبت کردن را؟
دلیل اصلی این است که هنگامی که زبان دومی را می‌آموزید، برای یادگیری آن زبان باید منابع را مطالعه کنید. بنابراین اگرچه ترتیب طبیعی گوش کردن، صحبت کردن، خواندن و سپس نوشتن است، ترتیب برای زبان‌آموزان زبان دوم، خواندن، گوش کردن، صحبت کردن و سپس نوشتن است.


مشکل دوم
دلیل اینکه بسیاری از افراد می‌توانند بخوانند و گوش کنند، این است که خواندن و گوش کردن تمام چیزی است که تمرین می‌کنند. اما برای روان انگلیسی صحبت کردن، شما باید صحبت کردن را تمرین کنید. هنگام تمرین گوش کردن، تنها گوش کردن را تمرین نکنید، بلکه جملاتی که می‌شنوید را تکرار کنید. صحبت کردن را به این شیوه تمرین کنید تا زبان و مغزتان بتوانند به راحتی و هماهنگ جملات صحیح بسازند. با این شیوه شما می‌توانید انگلیسی را روان صحبت کنید.
توانایی صحبت کردن به یک زبان، به میزان هوش افراد بستگی ندارد. هر کسی می‌تواند صحبت کردن به زبان‌های مختلف را بیاموزد. این موضوع توسط افراد مختلف در دنیا ثابت شده است. هر کسی در دنیا حداقل به یک زبان صحبت می‌کند.
این توانایی با در معرض آن زبان قرار گرفتن در انسان‌ها شکل می‌گیرد. شما در کشور خودتان مدام جملات را به زبان مادری می‌شنوید و تکرار می‌کنید. شما خواهید دید که بسیاری از افرادی که زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می‌کنند، به مدرسه انگلیسی زبان رفته‌اند، البته موضوع تنها مدرسه نیست، موضوع در محیط انگلیسی زبان قرار گرفتن است.
در کمال تعجب، تعدادی از افراد نیز هستند که با اینکه در مدرسه انگلیسی زبان درس خوانده‌اند؛ نمی‌توانند انگلیسی را به خوبی صحبت کنند. دلیل این موضوع آن است که آن‌ها در مدرسه دوستانی هموطن پیدا کرده‌اند.
برای روان انگلیسی صحبت کردن، نیاز نیست جایی بروید، بلکه باید خود را در معرض زبان قرار دهید.  مثلا می‌توانید با دوستان خود قوانینی در این زمینه وضع کنید. برای مثال می‌توانید پیشنهاد بدهید که در جمع دوستان تنها انگلیسی صحبت کنید. راه حل دیگر، همراه داشتن فایل‌های صوتی انگلیسی و گوش کردن مداوم به آن‌هاست. این راه حل‌ها تا چندین برابر سرعت یادگیری شما را افزایش می‌دهند.


منابع خوب را مطالعه نمایید
انتخاب منبع مطالعاتی مورد اعتماد، در روند یادگیری زبان‌آموزان بسیار مؤثر است.
دسته‌ای از زبان‌آموزان نیز اخبار را مطالعه می‌کنند. گرچه فهمیدن جملات و لغات اخبار مهم است؛ اما موضوعات آن بیشتر سیاسی بوده و با زندگی روزمره متفاوت است. همچنین لغات و اصطلاحات مورد استفاده پیشرفته بوده و باید پس از یادگیری مباحث ابتدایی مورد مطالعه قرار گیرند.
به خاطر داشته باشید که مطالعه زبان با دوستی که انگلیسی زبان نیست، هم خوب و هم بد است. شما باید از مزایا و معایب یادگیری زبان انگلیسی با یک دوست غیر انگلیسی زبان آگاه باشید. یادگیری با یک دوست این چنینی، شما را مجبور به تمرین می‌کند. همچنین دوستان می‌توانند به یکدیگر انگیزه دهند و اشتباهاتشان را به یکدیگر گوشزد کنند. اما با توجه به اشتباهات احتمالی در صحبت‌های هر دوی شما، بهتر است از زمان تمرین با دوستانتان، برای مطالعه منابع خوب مطالعاتی استفاده کنید.