سال نوی ایرانی - هفت سین به انگلیسی

سال نوی ایرانی - هفت سین به انگلیسی

۱۳۹۹/۱/۱ جمعه


فرهنگ ایرانی یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های جهان است و عمیقا بر فرهنگ‌های دیگر تاثیر گذاشته‌است. ایران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌ها شناخته می‌شود و تاثیر آن بر مناطق و سنت‌های مختلف هنوز قابل‌مشاهده است. یکی از زیباترین آداب و رسوم که بیش از ۳۰۰۰ سال است جشن گرفته می‌شود، نوروز است. نوروز به معنای "روز جدید" است و آغاز سال نو ایرانی است که در اولین روز بهار در حدود ۲۰ مارس جشن گرفته می‌شود.

مردم ایران آداب و رسوم گوناگونی دارند. هر یک از آن‌ها معانی ویژه‌ای دارد و به یک جنبه مهم و اساسی فرهنگ فارسی اشاره دارد. در این مقاله از یکی از زیباترین سنت‌های ایران یعنی نوروز و معنای پنهان پشت آن صحبت می‌کنیم.

هفت سین در حقیقت، رسم قرار دادن ۷ شی نمادین است که نام آن‌ها با س (S) شروع می‌شود. موارد نمادین دیگر همراه المان‌های دیگر سفره هفت سین رو تشکیل می‌دهند. در گذشته، مردم همه این آیتم‌ها را روی طاقچه یا پارچه طراحی شده مشابه رومیزی می‌گذاشتند که آن را "Sofreh" می‌نامند. به همین دلیل است که هفت سین (HaftSin) به طور کلی به سفره هفت سین "Sofreh HaftSin" منسوب است.

امروزه، اغلب مردم ترجیح می‌دهند به جای اینکه هفت سین را روی زمین بگذارند، آن را روی میز بچینند. اما دیگر بخش‌های این سنت نسبتا دست‌نخورده باقی مانده‌اند و مردم هنوز هم آنچه والدین و پدر بزرگ و مادر بزرگشان برای سال‌ها انجام می‌داده‌اند را انجام می‌دهند. قبل از آغاز سال نو، مردم ایران شروع به آماده‌سازی آیتم‌های ضروری سفره هفت سین می‌کنند و سفره هفت سین را تا آخرین روز تعطیلات سال جدید که ۱۳ روز طول می‌کشد در خانه‌های خود نگه می‌دارند.

این آیتم‌ها ممکن است کمی در بخش‌های مختلف کشور متفاوت باشندد، اما عناصر ویژه‌ای هفت سین را تعریف می‌کنند. این عناصر عبارتند از سبزه، سمنو، سنجد، سرکه، سماق، سیر و سرکه.

علاوه بر این عناصر، ایرانی‌ها المان‌های دیگری مثل آینه، شمع، تخم‌مرغ رنگی، یک کاسه آب با یک پرتقال در آن، ماهی قرمز، سنبل، و شیرینی‌های سنتی مثل شیرینی نخودچی در سفره هفت سین می‌گذارند.

کتاب خدا قرآن مهم‌ترین المان سفره است که نشان دهنده آغاز سال با توکل بر خداست.

بزرگترها معمولا اسکناس‌های نو بین صفحات کتاب قرار می‌دهند و به محض شروع سال جدید، آن را باز می‌کنند و به عنوان هدیه به اعضای خانواده پول (عیدی) می‌دهند.

ریشه هفت سین

در دوره ساسانیان و پیش از اسلام، برای نوروز هفت شین می‌چیدند که شامل شراب، شهد، شمع، شمشاد، شقایق و شربت بود، ولی پس از اسلام شراب با سرکه و سایر اقلام نیز با اقلامی که با "س" شروع می‌شوند جایگزین شد. هفت سین در واقع یادآور آموزه‌های زرتشت است.

معنای پشت هفت سین

هر آیتم در هفت سین  نماد مفهومی در فرهنگ فارسی است. سبزه نماد تجدید حیات است. سمنو نمایانگر باروری و شیرینی زندگی است. سنجد  نماد عشق و محبت است. سرکه سمبل صبر است. سیب نماد سلامتی و زیبایی است. سیر نماد سلامتی است. سماق نمایانگر طلوع آفتاب و شروع دوباره است. سکه‌ها نیز نشانگر ثروت و خوشبختی هستند.

آینه نماد آسمان و انعکاس است. ماهی قرمز و کاسه آب نشان‌دهنده حرکت و زندگی است. Goldfish همچنین نشانه آخرین ماه در تقویم ایرانی (Esfand) است و چرخش در اطراف کاسه، نشانه تغییر در طول سال است. شمع‌ها به سفره نور می‌دهند و تخم مرغ‌ها به نشانه باروری رنگ می‌شوند.

هنگامی که به همه این موارد فکر می‌کنید، به راحتی می‌توانید درک کنید که چرا این بخش مهمی از ابتدای سال نوی ایرانی است. هر یک از این عناصر سمبل یک مفهوم دوست‌داشتنی است و تازگی زندگی را یادآوری می‌کنند، درست مانند زمین که زندگی جدیدی را با رسیدن بهار آغاز می‌کند.

نوروز ۹۹ بر شما مباااارک

راستی سال نوی امسال حال و هوای خاصی داره. باید توی خونه بمونیم. برای اینکه از وقتتون استفاده کنید، لیسنینگ و اسپیکینگ خودتون رو با ریمرسی تقویت کنید و برای شرکت در کلاس‌های خصوصی و گروهی آنلاین هم به ما اینجا (تلگرام) پیام بدین.